čtvrtek 7. ledna 2016

Stokealona: přehnané řeči o Champions League

Pozornost budí v této sezóně výkony a výsledky Stoke City. Dávno jsou doby, kdy měli Potters pod vedením Tonyho Pulise pověst důrazného týmu pořízků sázejícího na nakopávané míče a Rory Delapem prudce házené auty.

Pod Markem Hughesem je hra nadále postavená na důrazu, solidní defenzívě, ale oproti minulosti je v ní více kombinace a individuálních technických dovedností. A není divu, když v kádru má Velšan dva bývalé hráče Barcelony Bojana Krkiče a Ibrahima Affelaye, které dobře doplňují například Xherdan Shaqiri či Marko Arnautovič.

Úvod sezóny Stoke nevyšel, v úvodních šesti kolech dokázal tým jen třikrát remizovat. První výhra přišla v 7. kole doma proti Bournemouthu. V dalším průběhu sezóny pak Stoke dokázalo naplno bodovat proti Chelsea, Southamptonu a nejvíce ceněné jsou asi dvě domácí výhra 2:0 nad manchesterskými kluby.

Stoke pak v 19. kole přestřílelo v Goodison Parku Everton 4:3 a Shaqiri posléze prohlásil, že tým může bojovat o top four, což nevyloučil ani manažer Hughes. Vysoké ambice následně zchladila prohra na půdě West Brom.

Při pohledu na některé statistiky Stoke se však zdají být řeči o top four a Champions League hodně přehnané. Pravda, na umístění v první čtyřce by letos mohlo stačit méně bodů, než v sezónách předešlých (očekává se, že okolo 65), ale z pohledu čísel je Stoke týmem nanejvýš do středu tabulky. A před Stoke jsou v tabulce silnější a vážnější kandidáti na prestižní umístění.

Pokud se podíváme na herní statistiky, tak nic nenapovídá tomu, že by mělo být Stoke kandidátem na účast v Lize mistrů. V počtu vyslaných střel je Stoke až 15. (10,9 střely na zápas), horší jsou už jen o záchranu hrající Sunderland, Newcastle a Aston Villa a pak West Brom, které vede Pulis, jehož týmy se taktickým pojetím hry statistikám obvykle vymykají. V počtu střel na bránu (SoT F) je Stoke až 16. s průměrem 3,4 střely na utkání.


Zdroj: Objective Football

Gólů nastřílelo Stoke v Premier League 21, což jej z hlediska ofenzívy opět řadí do horší poloviny střeleckých tabulek. Gólová úspěšnost střel na bránu (Scoring%) je 30,9 %, lehce nad ligovým průměrem, takže z tohoto pohledu není na co si stěžovat.

Když se zaměříme na opačnou stranu hřiště, tak Stoke v dosavadním průběhu sezóny čelilo v průměru 15,4 střelám (5. nejhorší) a 5 střelám na bránu (SoT A, 4. nejhorší). Z hlediska počtu inkasovaných branek vypadá obrana solidněji. Potters dostali jen 21 gólů, stejně jako Manchester City, o gól méně než třeba Watford.

Velkou zásluhu na tom má  gólman Jack Butland, podle názoru mnohých expertů nejlepší brankář první poloviny této sezóny. Co může být paradoxně znepokojující je fakt, že Stoke, resp. Butland má nejvyšší úspěšnost zásahů – 79 %, což je vysoce nad ligovým průměrem 69,9 %. U střel z danger zone pak 72 % (víc má už jen Adrian - 76.20 %).

U ukazatelů jako jsou úspěšnost střelby (Scoring%) a úspěšnost zásahů (Save%) mají extrémní hodnoty tendenci k regresi k průměru a mohou se výrazně lišit například při porovnání první a druhé poloviny sezóny.

Dá se očekavat, že úspěšnost zákroků Stoke (Butlanda) půjde v dalším průběhu sezóny dolů, což povede k vyššímu počtu inkasovaných branek. Pokud teda Stoke neomezí počet střel směřujících na jeho bránu.

Poměr střel na bránu (Shots on target Ratio - SoTR) má Stoke 40,50 (v minulé sezóně 48,80), horší jsou v tomto směru už jen kluby pobývající na sestupových příčkách. A při pohledu na posledních šest sezón obvykle týmy s tak nízkým číslem nepatří ani zdaleka ke klubům bojujícím o pohárovou Evropu, spíš mají sestupové starosti.


Zdroj: Objective Football

Analýzu můžeme vylepšit pohledem na ukazatel  expected goals (ukazatel beroucí do úvahy kvalitu střel). Podle modelu Paula Rileyho (@footballfactman), jenž u střel na bránu zohledňuje lokaci, z které byla střela vyslána, mohlo Stoke nastřílet 22 gólů (12. nejlepší). Tedy o jeden víc, než ve skutečnosti.

U obrany Rileyho model expected goals naznačuje, že Stoke inkasovalo méně, než by si jeho obranná hra asi zasloužila, na druhou stranu už byla zmíněna Butlandova výborná forma (a úspěšnost zákroků). Rileyho model naznačuje, že v síti Stoke mohlo skončit 27 gólů. Horší bilanci má z tohoto ohledu 9 týmů, takže v tomto ohledu patří Stoke do průměru. Rozdíl (xGD) mezi xG For a xG Aga dělá ze Stoke 15. tým v lize. 


Zdroj: Paul Riley

Pokud kvůli lepšímu porovnání mezi sezónami použijeme xG Ratio (poměr expected goals For a Against), tak letos má Stoke zatím poměr 44,90, za celou minulou sezónu mělo xG Ratio 47,80, takže i zde došlo ke zhoršení.


Zdroj: Objective Football a Chelsea Stats

Nutno dodat, že Rileyho model je poměrně jednoduchý, jsou i komplexnější modely (např. tady od Michaela Caleyho), které kromě lokace střely berou do úvahy například i rychlost útoku či typ přihrávky, ale pro představu o kvalitách týmu je to vylepšení oproti základním statistikám o střelách.

Stoke má na nyní kontě 29 bodů, o tři více než ve stejné fázi minulé sezóny a je o skóre za devátým Watfordem. Euro Club Index (ECI) momentálně predikuje, že Potters zakončí sezónu na 9. příčce s 54 body, tedy stejné umístění a stejná bodová bilance jako v sezóně 2014/15 a o 4 body lepší než v sezóně 13/14.

Takže stabilní průměr, což by byl svým způsobem pro klub velikosti Stoke úspěch. Stačí se podívat na Swansea, která v minulé sezóně skončila 8. a letos je nebezpečně blízko sestupovým příčkám.

Zdroj: Euro Club Index

Bude zajímavé sledovat, jak se bude Stoke v probíhající sezóně Premier League dál dařit. Při pohledu na statistiky se zdá být Stoke horším týmem než v sezóně minulé.

Některé vydařené zápasy (a hlavně výhry nad United či City), dosavadní bodový zisk a technické kousky a pěkné góly hvězd Stoke mohou být klamem zastírajícím skutečnou sílu mužstva. Rozhodující pro konečné umístění bude forma Butlanda, devátá příčka z předchozích dvou sezón se však zdá být pro tento tým stropem.

Žádné komentáře:

Okomentovat