středa 18. listopadu 2015

Expected goals potvrzují dominanci Arsenalu a Man City

Anglická Premier League má odehráno už dvanáct kol a ligová tabulka začíná mít s přibývajícími koly větší informační hodnotu. Přesto je ale dobré nesledovat jen počty bodů či vstřelených a inkasovaných branek. Tato čísla zachycují to, co se už stalo a vzhledem k tomu, že ve fotbale padá málo gólů, může být pořadí v tabulce hodně o náhodě, štěstí.

Tím nechci snižovat výkony a kvalitu týmů jako jsou West Ham United (momentálně 6.) nebo Leicester City (dokonce 3.), ale z hlediska nástroje fotbalové analytiky, jakým jsou Expected goals (ExpG), se jim příliš velké šance na konečné umístění v TOP 4 nedávají.

Naopak Chelsea podle některých modelů a statistik vypadá lépe, než napovídá tabulka. Pro tento blog jsem využil primárně data, která zveřejňuje Michael Caley (@MC_of_A).

Modely ExpG se snaží kvantifikovat kvalitu šancí a střeleckých pokusů. Existují různé modely ExpG, ale obvyklými vstupními parametry jsou lokace střely, typ střely (noha, hlava, přímý kop), rychlost útoku, informace o typu přihrávky (např. centr, přihrávka mezi obránce). Z anglických klubů využívá svůj vlastní ExpG model například Arsenal.

Zde je graf od nizozemského novináře a analytika s přezdívkou @11tegen11. Ten znázorňuje predikční sílu jednotlivých ukazatelů po určitém počtu odehraných kol. Jak vidět, nejlépe z toho v Premier League (a dalších čtyřech předních evropských ligách) vychází Expected goals. Větší predikční sílu než dosud nasbírané body má dokonce i tak jednoduchý ukazatel, jakým je Shots on Target Ratio.

Graf 1



Zdroj: The best predictor for future performance is Expected Goals

Napřed se podívejme na ofenzivní část ExpG. Můžeme tak porovnat skutečnost (kolik tým nastřílel gólů) s čísly Cayleho modelu. Téměř vždy tam bude odchylka, jde o to, že pokud model ukáže, že tým měl nastřílet 10 gólů a ve skutečnosti jich dal např. 16, tak jsou na místě pochyby o udržitelnosti takové střelecké potence. A naopak, pokud tým nastřílel v reálu výrazně méně gólů, než podle ExpG měl, je tam podle všeho prostor pro zlepšení.

Jako nejofenzivnější tým v dosavadním průběhu ligy vychází podle Caleyho ExpG modelu Arsenal. Ve skutečnosti dal (jen) 22 gólů, takže za modelem zaostává, což může být pro další průběh sezóny pozitivní znamení, protože Gunners mají zdá se z hlediska střílení gólů na víc. Man City vychází v souladu s ExpG (v reálu dal 26 gólů).

Graf 2



Fanoušky Spurs asi potěší, že jejich tým je v pořadí vytvořených ExpG třetí. Manchester United svázaný taktikou Louise van Gaala je zhruba uprostřed. Zajímavý je Bournemouth. Tým Eddieho Howea se sice prezentuje pohledným útočným kombinačním fotbalem, ale v ExpG na tom vychází nejhůř společně s WBA. Cherries si sice v počtu střel nevedou nejhůř, problémem je kvalita střeleckých pokusů a šancí.

Jak je vidět z grafu číslo 3, Bournemouth má společně s Watfordem nejnižší průměrnou hodnotu ExpG na jednu střelu. A ke špičce v tomto ohledu naopak patří Arsenal a Manchester City. Pěkně je vidět, že United střeleckou aktivitou zrovna nehýří, ale kompenzují si to důrazem na kvalitu. Ale Gunners a Citizens ukazují, že lze střílet často a ještě k tomu kvalitně.

Graf 3



První čtyřku týmů, jež si vedou nejlépe z hlediska defenzivního komponentu ExpG (viz pravá polovina grafu 1), tvoří oba manchesterské kluby a kluby ze severního Londýna. Nejméně gólů dostal v reálu Man United (8). Tým van Gaala, jak v ExpG tak v ExpG proti překonává předpoklady, je dost možné, že model tento i jiné nedokáží vyčíslit všechny taktické aspekty hry United… a genialitu van Gaala :)

Zastavme se u Chelsea. Ta je momentálně v tabulce Premier League až 16. s 11 body a záporným skóre 16:23. Podle Caleyho ExpG čísel vychází skóre Chelsea lépe: 13.5:12.6. Tato divergence modelu a skutečnosti napovídá, že Blues nejsou tak špatným týmem a neměli by mít problém s boji o záchranu. 

Podle statistik o přihrávkách ve finální třetině hřiště nebo přímo v pokutovém území je Chelsea týmem, který kontroluje hru, dokáže se dostat do vápna, ale tam z nějakého důvodu selhává (http://objective-football.blogspot.com.es/2015/10/18-yard-box.html). Ale to by vydalo na samostatnou analýzu.

Na závěr ještě dva grafy. První znázorňuje pořadí týmů podle poměru ExpG pro a proti (ExpG Ratio). Caley zveřejňuje běžný poměr i poměr upravený o sílu dosavadních soupeřů (strength of schedule – SOS). Dávám zde upravenou (adjusted) verzi. Chelsea z toho vychází poměrně dobře oproti reálu. Ale na obhájce je to i tak bída.

Graf 4



Leicester a West Ham vidíme níže, než v reálné ligové tabulce. Ale získané body už jim nikdo nesebere, tak mají možnost zaútočit na příčky zajišťující Evropskou ligu. Tottenham Hotspur je třetí hned za dvěma největšími kandidáty na titul. Bournemouth a Sunderland vypadají jako největší adepti na sestup. 

Poslední graf z Caleyho twitterového profilu ukazuje momentální šance týmů na umístění v TOP 4. Projekce je dělaná na základě Expected Goals. Podrobnější popis modelu ExpG i projekce naleznete přímo na jeho stránkách. (http://cartilagefreecaptain.sbnation.com/2015/10/19/9295905/premier-league-projections-and-new-expected-goals)


-------------------------------------------------------

* Leicester jsem jen naťuknul, velké pochyby nad udržitelností výborných výsledků má například Mark Taylor - http://thepowerofgoals.blogspot.cz/2015/11/will-leicester-emulate-wbas-hot-start.html

** O West Ham United natočil před zhruba třemi týdny dobré video (v angličtině) Joel Salamon, performance analytik Bristol City. Hammers tehdy byli ještě v první čtyřce.



*** Bournemouth má nejenže střelecké pokusy s nejnižší průměrnou hodnotou ExpG, ale dokonce soupeřům umožňuje nejnebezpečnější střely a šance. Vražedná (sestupová) kombinace. I když na druhou stranu je možné, že měl Bournemouth dosud smůlu a tyto hodnoty se v dalším průběhu sezóny zlepší ve prospěch Cherries.

Žádné komentáře:

Okomentovat